صرفه جویی در انرژی

طرح خانه سبز

صرفه جویی در انرژی

صرفه جویی در انرژی میتواند به سادگی خاموش کردن چراغ ها و یا لوازم خانگی در صورت عدم نیاز به آنها باشد .  کاهش مصرف انرژی باعث کاهش تعداد انتشار کربن در محیط میشود که این امر به نوبه خود ، باعث کیفیت بالاتر در زندگی میشود . داشتن هوای سالمتر به داشتن سیاره سالم کمک کرده و همینطور به حفظ منابع موجود کمک میکند .

با اضافه شدن مصرف از انرژیهای تجدید پذیر میتوان علاوه بر اینکه ذخیره مالی انجام میشود تولید کربن وطرق دفع آن به صفر میرسد .

یک رعد و برق پنج برابر بیشتر از خورشید گرما آزاد میکند .

استفاده از گاز طبیعی مایع قبل از حمل و نقل ۶۰۰ برابر کاهش مییابد

۶۰ دقیقه استفاده از انرژی خورشیدی میتواند زمین را برای مدت یک سال تامین کند .

صرفه جویی در مصرف انرژی چگونه به محیط زیست کمک میکند ؟

صرفه جویی در انرژی ، هر چند که ممکن است قابل دید نباشد ، اما بین استفاده از انرژی و محیط زیست ارتباط مستقیمی وجود دارد . وقتی انرژی کمتری مصرف کنید ، میزان بخار های سمی منتشر شده توسط نیروگاه ها را کاهش میدهید ، منابع طبیعی زمین را حفظ میکنید و از اکوسیستم ها در برابر تخریب محافظت میکنید . با برداشتن گام هایی برای کاهش مصرف انرژی ، به داشتن دنیایی سالم و شاد کمک خواهید کرد . شاید یکی از مهمترین راه هایی که میتوان از راه کاهش انرژی به محیط زیست کمک کرد ، کاهش انتشار گاز نیروگاه میباشد . برای تولید برق ، بیشتر نیروگاهها زغال سنگ ، نفت خام یا سایر سوختهای فسیلی را میسوزانند . اگر چه این روش ایجاد انرژی ارزان است ، اما سیاره ما هزینه آن را میپردازد . دی اکسید کربن ، دی اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن تنها تعدادی از محصولات جانبی هستند که از روش های سنتی تولید برق حاصل میشود .

دی اکسید کربن ، که آلودگی هوا را تشکیل میدهد یک گاز گلخانه ایی است . وقتی دی اکسید به هوا آزاد میشود ، گرمای خورشید را جذب میکند و گرما را در جو حفظ میکند . این اثر گلخانه ایی یک پدیده طبیعی است که برای بقاء روی زمین لازم است . با این حال  از آنجا که نیروگاهها برای ایجاد انرژی بیشتر سوخت بیشتری میسوزانند ، ضایعات کربن اضافی گرمای زیادی را نگه میدارد که میتواند تاثیرات مخربی بر روی کره زمین و انسانها بگذارد .

اثرات انتشار گازهای گلخانه ایی عبارتند از

افزایش دما

أمواج گرما

خشکسالی

بالاآمدن سطح آب ها

افزایش شدت بلایای طبیعی

دود و باران های اسیدی میباشد .

باید در نظر داشت که حتی یک تغییر کوچک میتواند تفاوت فاحشی ایجاد کند .

هنگامیکه تصمیم دارید مصرف انرژی را کاهش دهید ،باعث میشود تقاضای کمتری برای برداشت سوخت های فسیلی ایجاد شود . خاموش کردن چراغ ها در شب ، و حتی کم مصرف کردن آب در زمان دوش گرفتن میتواند باعث صرفه جویی در قطع درختان ، زغال سنگ و گازهای طبیعی شود ، و از نظر اقتصادی صرفه جویی در منابع محدود بسیار مهم است .

صرفه جویی در اکوسیستم ها و حیوانات علاوه بر تاثیر بر الگوهای آب و هوا ر تخلیه ذخایر منابع طبیعی ، میتواند به حیوانات و اکوسیستم ها آسیب برساند . استخراج ، ورود به سیستم و استخراج مواد مرتبط با تامین سوخت های فسیلی زیستگاه های زمین و اقیانوس را از بین میبرد . آلودگی هوای ناشی از انسان یکی از دلایل اصلی از بین رفتن تنوع زیستی با ۱۰۰۰ برابر میزان نابودی طبیعی است . نشت روغن  که اغلب در حین حمل و نقل سوخت های فسیلی اتفاق میوفتد ، باعث ویرانی در گونه های زیر آب و ایجاد تعادل شیمیایی اقیانوس ها میشود . اگرچه EPA مقرراتی را برای کاهش تخلیه مواد شیمیایی وضع کرده است ،خطر زباله های سمی توسط نیروگاهها از بین نرفته است .

مزایای بهره وری انرژی

استفاده بهینه از انرژی یکی از سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش های صرفه جویی در هزینه ، کاهش انتشار گازهای گلخانه ایی ، ایجاد شغل و تامین تقاضای روز افزون انرژی است . بسیاری از مزایای بهره وری انرژی عبارتند از :

محیطی : افزایش کارآیی میتواند باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ایی و سایر آلاینده ها و همچنین کاهش مصرف آب شود .

اقتصادی : بهبود بهره وری انرژی میتواند صورتحساب های فردی را کاهش دهد ، ایجاد شغل کند و به ثبات قیمت و نوسانات برق کمک کند .

مزایای سیستم تاسیسات : بهره وری انرژی میتواند با کاهش تقاضای کلی برق ، منافع طولانی مدت ایجاد کند . بنابر این نیاز به سرمایه گذاری در زیر ساخت های تولید و انتقال برق جدید را کاهش میدهد

مدیریت ریسک : بهره وری انرژی همچنین به تنوع بخشیدن به سبد منابع کمک میکند و میتواند در برابر عدم اطمینان مرتبط با نوسان قیمت سوخت محافظت کند .

فرصت های محلی برای بهبود بهره وری انرژی دولت های محلی میتوانند طیف وسیعی از رویکردها را برای ارتقاء بهره وری انرژی ، هم در عملیات خود و هم در جوامع خود در پیش گیرند .

عملیات و امکانات دولت محلی

هزینه های انرژی میتواند یک مورد مهم در بودجه عملیاتی سالانه دولت محلی باشد . با سرمایه گذاری در بهره وری انرژی ، دولت های محلی میتوانند صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های انرژی در امکانات خود داشته باشند و رهبری انرژی و محیط زیست را نشان دهند .

علاوه بر بهبود کارایی تاسیسات موجود و جدید ، دولت های محلی میتوانند عیارهای بهره وری انرژی را در تصمیم گیری های مربوط به خرید محصولات بگنجانند .

تاسیسات آب و فاضلاب – تاسیسات آب و فاضلاب شهری معمولا بیشترین مصرف کننده انرژی در عملیات شهری هستند .

بهبود بهره وری انرژی تجهیزات و عملیات در تاسیسات آب و فاضلاب میتواند باعث کاهش هزینه های انرژی ، انتشار گازهای گلخانه ایی و افزایش بازده تصفیه شود .

ساختمانهای غیر دولتی و دولتی – معمولا درصد نسبتا کمی از کل را در انتشار گازهای گلخانه ایی تشکیل میدهند . استراتژیهای بهبود بهره وری انرژی در ساختمانهای تجاری ، صنعتی و غیر دولتی این امکان را برای دولت های محلی فراهم میکند که منافع بسیار بیشتری نسبت به تمرکز فقط روی ساختمانهای خود کسب کنند .

مسکونی – کمک به مالکان برای بهبود بهره وری انرژی در خانه هایشان میتواند یک استراتژی موثر برای دولت های محلی برای کاهش تقاضای انرژی ، کمک به خانوارها در پس انداز ، بهبود راحتی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ایی باشد .

حامیان مالی برنامه های بهره وری انرژی – با همکاری با شرکت های برق و گاز ، اتحاد منطقه ایی بهره وری انرژی و سازمان های دیگر برای بهبود بهره وری انرژی ، دولت های محلی میتوانند از منابع استفاده کنند و از تخصص و توانایی های منحصر به فرد خدمات و اتحادیه ها برای بهبود بهره وری انرژی استفاده کنند .

چرا کاهش انرژی مهم است ؟

کاهش مصرف انرژی باعث کاهش انتشار کربن در محیط میشود . و این به نوبه خود ، صرفه جویی در انرژی ، کیفیت بالاتر زندگی را تولید کرده و همینطور منجر به کیفیت هوایی تمیز تر میشود .

علاوه بر این به ایجاد یک سیاره سالم و حفظ منابع موجود کمک میکند . 

انرژی در زندگی روزمره ما بسیار مهم است زیرا یک نیاز اساسی انسان میباشد . ما از انرژی برای گرم کردن و خنک کردن ساختارهای ساخته شده توسط بشر استفاده میکنیم .

استفاده از انرژی برای جامعه بشری برای رسیدگی به مشکلات موجود در محیط لازم است. جوامع توسعه یافته از منابع انرژی برای کشاورزی ، حمل و نقل ، جمع آوری زباله ،فناوری اطلاعات و ارتباطات انسانی استفاده کنند . استفاده از آن پس از انقلاب صنعتی افزایش داشته است .

نقش انرژی در توسعه اقتصادی

انرژی منبع اصلی رشد اقتصادی میباشد زیرا بسیاری از فعالیت های تولید و مصرف ، انرژی را به عنوان ورودی اساسی در نظر میگیرند . انرژی یکی از مهمترین ورودی های توسعه اقتصادی میباشد .

برخی از تحلیلگران استدلال میکنند که رشد مصرف انرژی مستقیما باعث رشد تولید ناخالص داخلی میشود .

 انرژی چگونه بر زندگی تاثیر میگذارد

انرژی تاثیرات مثبت و منفی بر جوامع دارد . دسترسی به انرژی فراوان ، مقرون به صرفه ، ایمن ، تمیز و برای انسان مفید میباشد . اما استخراج ، حمل و نقل و استفاده از انرژی میتواند پیامدهای منفی برای سلامتی ، محیط زیست و اقتصاد یک جامعه داشته باشد . رشد انرژی چیست ؟

در نمودار های رشد اقتصادی تمام کشورهای دنیا رشد اقتصادی زمانی به وقوع پیوست که آن کشور راه هایی را برای ذخیره انرژی و فرهنگ مصرف بوجود آوردند . افزایش نمایی به شرح زیر مشخص میشود .

مقدار تغییر (افزایش مصرف انرژی ) در واحد زمان متناسب با مقدار( مصرف ) آن زمان است . 

روش های قابل انجام در روند مصرف بهینه و ذخیره انرژی

شما میتوانید از طرح خانه سبز برای طیف وسیعی از اقدامات مختلف صرفه جویی بهره مند شوید  ، از جمله این اقدامات

تعویض درب ها و پنجره ها

نصب عایق ثانویه برای تمام خروجی های انرژی

استفاده از روشنایی کم مصرف

عایق بندی کردن سقف ها و دیوارها

تولید انرژی از منابع تجدید پذیر مانند باد و انرژی خورشیدی

در پروژه هایی که طرح خانه سبز اعمال میشود ، تعداد افرادی که در منزل زندگی میکنند و چگونگی استفاده از انرژیها ، طریقه مصرف آنها همینطور روش های صرفه جویی در محل  مورد مطالعه قرار میگیرد . و بعد از بازدید گزارشی تهیه میشود که موارد زیر را باید در آن درج کرد . گواهی عملکرد انرژی که خانه را در بهره وری انرژی ارزیابی میکند . پیروی روش هایی که در این ارزیابی ارائه میشود میتواند در پس انداز مقداربیشتری از درآمد خانواده مفید باشد .

زمانی که خانه ایی گواهی خانه سبز را دریافت میکند ، تا زمانی که در ملک تغییراتی ایجاد نشود ، از جمله تغییرات درب و پنجره ها تا ده سال معتبر میباشد . و اینگونه علاوه بر این که مصرف انرژی کنترل شده و از بهدر رفتن آن و صرف هزینه غیر ضروری جلوگیری شده است میتواند به سالم سازی محیط زیست نیز کمک کند . 

دلایل زیادی وجود دارد که چرا هر یک از ما باید نحوه صرفه جویی در مصرف انرژی را یاد بگیریم .

صرفه جویی در انرژی ، فرآیند شناسایی اتلاف انرژی و انجام اقدامات برای کاهش آن میتواند از روش های ساده ایی مانند خاموش کردن چراغ هنگام ترک اتاق ، جدا کردن دستگاه از برق هنگامیکه استفاده نمیشود همینطور استفاده از وسایل کم مصرف میباشد .

دو دلیل اصلی برای صرفه جویی در انرژی

-پول : انرژی به هر شکلی هزینه دارد . برق ، گاز ، نفت و زغال سنگ . که بخش عمده ایی از این پول صرف استفاده غیر ضروری از انرژی میشود . هر چه بیشتر سعی کنید به صرفه جویی در مصرف انرژی عادت کنید ، میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید .

-محیط زیست : نحوه استفاده از انرژی تاثیر مستقیمی بر محیط دارد . هر چه برق کمتری مصرف کنید ، بخارات سمی کمتری توسط نیروگاهها آزاد میشود . صرفه جویی در انرژی به حفظ منابع طبیعی زمین کمک میکند و از گیاهان و حیوانات در برابر نابودی محافظت میکند . در نتیجه جهان شازتر و سالمتر میشود .

یادگیری نحوه صرفه جویی در انرژی زندگی شما را ناخوشایند نمیکند ، در واقع فقط با ایجاد تغییراتی کوچک میتوان تغییرات زیادی در محیط و پایداری ایجاد کرد .

نشت هوا را در خانه کاهش دهید ( استفاده از درب و پنجره هایی با استاندارد خانه سبز )

هر گونه روزنه بین پنجره و درب را با بستن و پر کردن آن عایق بندی کنید ، این تضمین میکند که انرژی زیادی برای گرم نگه داشتن در زمستان و خنک شدن در تابستان صرف نمیکنید . از پنجره ها به عنوان منبع انرژی استفاده کنید ، زمستان در شب پرده های خود را ببندید تا از ورود سرما خودداری کنید و در روز باز شدن پرده ها میتواند انرژی خورشید را به داخل هدایت کند . ودر تابستان نیز میتوانید بر عکس عمل کنید اینگونه در مصرف استفاده از کولر و بخاری صرفه جویی کرده اید .

در تابستان خانه خود را کمی گرمتر و در زمستان کمی سردتر نگاه دارید . در تمام کشورهای دنیا سبک لباس پوشیدن در خانه بر أساس فصل تغییر میکند ، دلیلی ندارد که افراد در زمستان از پوشیدن لباسهای کلفت تر خودداری کنند . ترموستات خانه خود را در زمستان روی ۶۸ درجه فارنهایت و در تابستان روی ۷۸ درجه قرار دهید . این ممکن است شما را ترغیب کند که در تابستان لباس سبک تر و در زمستان لباسی چند لایه بپوشید .

نصب ترموستات ( بر أساس استاندارد ذخیره انرژی )

نصب ترموستات قابل برنامه ریزی میتواند تا ده درصد در هزینه های برق صرفه جویی کند . ترموستات خود ا برای گرم یا سرد کردن در دمای مناسب تر و صرفه جویی در انرژی برنامه ریزی کنید .

 مشکل برق در خانه  مانند لامپ های سوخته ، سوسو زدن مداوم و هر گونه خراب دیگری را برطرف کنید

وسایل کم مصرف را جایگزین وسایل دیگر کنید ، وسایل میباید دارای رتبه بندی ذخیره انرژی باشند .

شیرها و دوش حمام  ( بر أساس استاندارد ذخیره انرژی )

از شیرهای آب و دوش کم جریان استفاده شود . سر دوش ها میباید با دبی کمتر از ۸ لیتر در دقیقه تعویض گردد.

عایق بندی صحیح منزل  ( بر أساس استاندارد ذخیره انرژی )

عایق بندی صحیح منزل ، هر گونه آسیب مانند نشت آب و هوا را برطرف کنید ، همینطور عایق بندی دیوارها ، اتاق زیر شیروانی و اطراف لوله کشی را بررسی کنید .

درب ها و پنجره های اتاق مکان هایی را که استفاده نمیکنید بسته نگاه دارید .

انرژی خورشیدی را وارد زندگی کنید ( سیستم سولار )

یک عایق به آب گرم کن های قدیمی اضافه کنید . اگر آب گرم کن مدل قدیمی دارید آن را با یک عایق بپوشانید ، اینکار مصرف بی دلیل انرژی را تا ۱۰ درصد کاهش میدهد.

شارژهای باتری را در زمانی که استفاده نمیکنید از برق بکشید . اکثر شارژرها حتی در هنگام شارژ نکردن دستگاه به شارژ برق خود ادامه میدهند .

نکته

در اکثر کشورهای جهان اول و روبه توسعه بحث طرح سبز یکی از مباحث اجرایی در ساخت و ساز میباشد ، و این مهم احتیاج به حمایت مستقیم دولت دارد ، در این کشورها به هیچ ساختمانی اگر تاییدیه خانه سبز را نداشته باشند پایان کار تعلق نمیگیرد .

افراد بیشماری در حال انجام رساندن ساختمانهای قدیمی بر أساس تاییدیه خانه سبز میباشند .

موارد اجرایی

استفاده از سیستم سولار بر روی پشت بام و نصب بر روی شیشه ها به منظور استفاده از نیروی خورشید و ذخیره آن برای استفاده برق آسانسور و چراغهای مشاعات میباشد .

نصب دیمر به تمامی چراغها تا در مصرف برق صرفه جویی شود و همینطور تاکید استفاده از لامپ های کم مصرف در تمامی سازمانها ، مراکز عمومی و منازل

استفاده از درب و پنجره های دو جداره به منظور جلوگیری از به هدر رفتن انرژی گرمایی و سرمایی

استفاده از لوله کشی با استاندارد خانه سبز برای جلوگیری از به هدر رفتن آب

استفاده از رنگ های نانو برای زیبا سازی شهری و جلوگیری از پرداخت سالانه تعمیرات

استفاده از پارکومترها و چراغهای سولار سیستم دار در سطح شهر

سطح وسیع آموزش ذخیره انرژی در مدارس و مهد کودک ها

بازیافت زباله های شهری برای  جلوگیری ازانرژی نیروی انسانی و استفاده بهینه برای استفاده از محصولات بازیافتی .

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *